Každého půl roku Microsoft vydává velkou aktualizaci Windows 10 (jarní a podzimní), s měsíčním zpožděním oproti zavedené praxi byla včera uvolněna letošní jarní (May 2019 Update, 1903). Jelikož tyto velké aktualizace jsou vždy kompletní nové verze Windows 10, nedochází pouze k instalaci aktualizací, ale rovnou k automatickému přeinstalování celého operačního systému se zachováním dat.

Aktuálně je pro spuštění instalace nutné ručně vyvolat vyhledání aktualizací ve Windows Update, nicméně během dnů až týdnů se instalace bude výrazněji nabízet či spouštět automaticky. Její instalaci poznáte dle výrazně delší doby restartování s pomalejším průběhem instalace aktualizací. Buďte trpěliví a ve vašem zájmu nechejte aktualizaci regulerně dokončit.

Instalace těchto velkých aktualizací sebou nese zvýšené riziko jejího selhání, následně se nezdaří automatické obnovení předchozí verze a celý systém se dostane do nekonečné smyčky oprav, z níž vede jen obtížná cesta a často je řešením pouze čistá instalace operačního systému.

Z tohoto důvodu doporučujeme se připravit a včas zálohovat důležitá data a pro aktualizaci uvolnit dostatek volného místa na systémovém disku (min. 10 GB, lépe 30 GB).

Tuto novou verzi Windows 10 usilovně testujeme již dva měsíce a aktivně hledáme řešení případných selhání. Pokud se dostanete do problémů, jsme připraveni vám pomoci v našem servisu. Oproti poslední podzimní verze jsme zaznamenali výrazně méně problémů a systém působí svižněji.

 

Několik novinek v Windows 10 May 2019 Update:

  • možnost odložení běžných aktualizací i v Edici Home
  • světlý motiv, opravy tmavého motivu
  • přesun dalších možností konfigurace operačního systému z Ovládacích panelů do Nastavení
  • Windows Sandbox - možnost testování aplikací v izolovaném virtuálním prostředí (pouze edice Pro a vyšší)
  • možnost odinstalování dalších aplikací integrovaných ve Windows 10, které nepoužíváte a zabírají vám prostor
  • samostatný proces pro nabídku Start (oddělení od procesu Explorer.exe), mělo by zrychlit nabídku Start a vyřešit její zamrzání (táhnoucí se už od prvních verzí Windows 10)

 

Pavel Klimek, NEXX Počítače