Velká aktualizace Windows 10 je za dveřmi, zálohujte a uvolněte místo

 

Každého půl roku Microsoft vydává velkou aktualizaci Windows 10 (jarní a podzimní), letošní podzimní už klepe na dveře. Jelikož tyto velké aktualizace jsou vždy kompletní nové verze Windows 10, nedochází pouze k instalaci aktualizací, ale rovnou k automatickému přeinstalování celého operačního systému se zachováním dat.

Instalace těchto velkých aktualizací sebou nese zvýšené riziko jejího selhání, následně se nezdaří automatické obnovení předchozí verze a celý systém se dostane do nekonečné smyčky oprav, z níž vede jen obtížná cesta a často je řešením pouze čistá instalace operačního systému.

Z tohoto důvodu doporučujeme se připravit a včas zálohovat důležitá data a pro aktualizaci uvolnit dostatek volného místa na systémovém disku (min. 10 GB, lépe 30 GB).

 

Nové verze Windows 10 s techniky vždy testujeme ještě před oficiálním vydáním a aktivně hledáme řešení případných selhání. Pokud se dostanete do problémů, jsme připraveni vám pomoci v našem servisu.

 

Poznámky:

Pravděpodobný scénář: Podzimní aktualizace bude představena pravděpodobně v úterý 2. září, následně bude uvolněna ke stažení a manuální instalaci. V úterý 9. září by se již mohla objevit v automatických aktualizacích Windows Update a může se vám začít na pozadí připravovat a instalovat (pokud nemáte nastavené odložení nových verzí).
Nicméně se může stát, že bude v nové verzi odhalena kritická chyba a Microsoft distribuci posune na pozdější termín (jako se stalo letos na jaře).

Nejčastějšími příčinami selhání jsou nekompatibilní ovladače multimediálního hardware (grafická karta, zvuková karta), antivirový/bezpečnostní software, málo místa na disku. Někdy selhání velké aktualizace také odhalí vadný pevný disk, který zatím dokázal v současném systému fungovat, ale instalace nového systému do vadných sektorů již zkolabuje.

EDIT 3.10.2018: Jak jsme předpokládali, velká podzimní aktualizace Windows (Windows 10 October 2018 Update, verze 1809) byla dnes v noci uvolněna. Nyní ji lze manuálně vyvolat přes Windows Update pouhým vyhledáním aktualizací. Rovněž je dostupný nový nástroj pro vytváření instalačního obrazu/disku Windows Media Creation Tool.
Lze očekávat, že v úterý 9.10.2018 bude spuštěna první vlna automatických aktualizací.

EDIT 7.10.2018: Projevila se závažná chyba kdy při aktualizaci může dojít ke ztrátě uživatelských dat. Z tohoto důvodu byla distribuce pozastavena a nedoporučuje se prozatím aktualizovat, dokud nebude tato chyba opravena.

EDIT 10.10.2018: Chyba by měla být odstraněna. Pro již aktualizované systémy vyšla oprava dostupná přes Windows Update (nainstaluje se automaticky), distribuce nové verze byla spuštěna prozatím pro insidery. O zařazení aktualizace do Windows Update zde budeme informovat.

EDIT 14.11.2018: Aktualizace 1809 byla opět uvolněna pro ruční vyvolání upgrade či pomocí  Windows Media Creation Tool.

 

Pavel Klimek, NEXX Počítače