Nedostatek procesorů Intel a jejich prudké zdražení

 

V posledních dnech se naplno projevil problém, kdy Intel nemá dostatečné kapacity pro uspokojení poptávky po jeho procesorech pro stolní počítače. Jednak je dostupná pouze hrstka modelů 8. generace a také jejich cena se výrazně zvýšila. Menší dodávky se očekávají do konce roku, ale cena se pravděpodobně nesníží a napravení situace lze očekávat až v novém roce.

Na tento problém zatím nějak výrazně nereagovaly ceny procesorů AMD Ryzen. Tyto procesory současné generace jsou konečně opět důstojnou alternativou těm od Intelu a můžeme je doporučit do vašich sestav, kdy za nižší cenu nabízí více výkonu.

Pokud trváte na Intel procesorech, můžeme nabídnout hotové počítačové sestavy českého výrobce HAL3000 (od kancelářských až po herní), zásoby jsou zatím dostupné. Velkou výhodou je i to, že tito větší výrobci mají skladové zásoby procesorů pořízené ještě za staré nižší ceny a aktuální vysoké prodejní ceny procesorů do sestav nepromítli. Hotové sestavy jsou tedy znatelně levnější než v případě skládaných sestav.

V každém případě platí, že letos bude lepší neotálet a stolní počítače plánované na Vánoce raději pořídit už nyní.